Tall Ship’s Races 2009

Operacja Żagiel, bo tak dosłownie należy tłumaczyć angielskie The Tall Ships’ Races to zlot żaglowców połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi, organizowany przez Sail Training Association mający propagować ideę wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Przedsięwzięcie po raz pierwszy zorganizowano z inicjatywy szwedzkiego kapitana Arnolda Schumburga w 1938 roku w Sztokholmie, a pomysł zyskał aprobatę w krajach leżących nad Bałtykiem, gdzie powołano do życia Związek Północnoeuropejskich Statków Szkolnych, w którego skład wchodziły: Szwecja, Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Polska. W tym roku żaglowce zawitały w Gdyni, gdzie pierwsze stacjonowały, a później rozpoczęły regaty. Impreza była przednia, a nam dane było obserwować ją z naszej firmowej Afrodyty, a później wraz z jednostkami biorącymi udział w regatach popłynąć w siną dal…

* * *

Rejs Afrodytą rozpoczęliśmy wcześnie rano u nabrzeża obok naszej firmy. Stamtąd popłynęliśm kanałem Wisły, mijając między innymi twierdzę Wisłoujście i pomnik przy Westerplatte. Mogliśmy też podpatrzyć platformę wiertniczą, którą akurat remontowano w gdańskiej stoczni remontowej. A później wypłynęliśmy na otwarte morze – a raczej na wody Zatoki Gdańskiej i na wysokości mariny w Gdyni wyłączyły się silniki statku. Przyszedł czas na podziwianie ślicznych żaglowców, które zawinęły do Gdyni.

* * *

Honorowym gościem parady żaglowców był Dar Pomorza, który w tym roku obchodzi swoje setne urodziny. Start do regat odbył się 5 lipca 2009 o godzinie 17.00 czasu polskiego z linii cypel Półwyspu Hel – ujście Wisły Śmiałej. Wystartowało 105 jednostek. A nam dane było płynięcie wśród żagli i obserwowanie tych pięknych jdnostek.

* * *

My na wysokości wejścia do portu w Gdańsku odbiliśmy w stronę lądu, a żaglowce rozpoczęły wyścig. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Cape Horn Trophy – Christian Radich z Norwegii, w Klasie B Florence Cup – Jacob Meindert z Holandii w klasia C Angela Illingworth Trophy – Hebe III z Czech.

* * *