NIEMCY

Ruiny średniowiecznego zamku Neurathen i Most Bastei


Lokalizacja: Niemcy, Saksonia, Park Narodowy Sächsische Schweiz, Formacja skalna Bastei
Słów kilka: Neurathen położone jest w obrębie sklanych form formacji Bastei. Jest to pozostałość drewniano-kamiennego zamczyska obronnego. Dziś stosunkowo dobrze zachowana jest jedynie cysterna na wodę i zrekonstruowana katapulta. Dawne drewniane pomosty i budynki padły ofiarą pożaru, dziś częściowo zastąpione są metalowymi pomostami i schodkami. Z jednego z tych mostków roztacza się piękny widok na most Bastei.
Podziwiali: Ania B., Grzegorz B., Basia B., Donald X.

Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche w Berlinie

Lokalizacja: Niemcy północno -wschodnie, miasto Berlin, dzielnica Charlottenburg
Słów kilka: Jest to Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma zwany popularnie Kościołem Pamiątkowym. Cesarz Wilhelm II postawowił zbudować kościół by stworzyć religijne miejsce pamięci swojego dziadka Wilhelma I. Kamień węgielny położono 22 marca 1891 r. Kościół został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 r. Początkowo planowano wewnątrz ruiny wznieść szklaną świątynię. Rozpisany konkurs architektoniczny wygrał w marcu 1957 r. Egon Eiermann, który zaproponował usunięcie zrujnowanego kościoła i budowę na jego miejscu nowego. Projekt spowodował publiczną debatę. W jej wyniku pozostawiono 68-metrową ruiną głównej wieży symbol antywojenny.
Podziwiali: Ania B., Grzegorz B., Basia B.

Mur Berliński

Lokalizacja: Niemcy północno – wschodnie, Berlin
Słów kilka: Zwany w języku propagandy-eufemistycznej NRD również wałem antyfaszystowskim antifaschistischer Schutzwall, od 13 sierpnia 1961 do 9 listopada 1989 oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Był jednym z najbardziej znanych symboli zimnej wojny i podziału Niemiec.
Zwiedzali: Ania B., Grzegorz B., Basia B.