Zabytki

Forum Romanum w Rzymie

Lokalizacja: Włochy środkowe, Rzym
Słów kilka: Okrągła świątynia na Polu Marsowym, ufundowana przez cesarza Hadriana w roku 125 na miejscu wcześniejszej z 27 r. p.n.e., zniszczonej w pożarze w 80 r. n.e. Budową kierował Apollodoros, stracony później przez cesarza. Obecnie (od VII w.) Panteon jest użytkowany jako kościół katolicki pw. Santa Maria ad Martyres – Najświętszej Marii Panny od Męczenników.
Podziwiali: Ania W., Jola P.

Koloseum w Rzymie

Lokalizacja: Włochy centralne, Rzym
Słów kilka: Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum; wł. Colosseo) amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów.
Zwiedzali: Ania W., Jola P.

Bazylika św. Piotra na Watykanie

Lokalizacja: Watykan
Słów kilka: Zbudowana w latach 1506-1626 rzymskokatolicka bazylika na placu św. Piotra na Watykanie to drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa.Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.
Podziwiali: Ania W., Jola P.