Zabytki

Muzeum Stutthof

Lokalizacja: Polska Północna, województwo pomorskie, powiat nowodworski, miejscowość Sztutowo, 34 km od Gdańska, Żuławy Wiślane
Słów kilka: niemiecki obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Państwa Polskiego. Obóz Stutthof stanowił jeden z głównych instrumentów, służących do masowej eksterminacji ludności. W czerwcu 1944 r. włączono go do realizacji “Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, nabrał więc charakteru obozu masowej zagłady.
Zwiedzali: Ania B., Grzegorz B.

Pałac Branickich w Białymstoku


Lokalizacja: Polska północno – wschodnia, województwo podlaskie, powiat Białystok, Nizina Północnopodlaska, w zachodniej części Wysoczyzny Białostockiej, nad rzeką Białą
Słów kilka: Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Ze względu na bogaty wystrój nawiązujący do francuskich wzorów i otaczający go ogród określany bywa mianem polskiego Wersalu. XVII-wieczna rezydencja składała się z pałacu wraz z przyległymi do niego ogrodami, zwierzyńcami oraz zespołem zabudowań: pomarańczarnią, arsenałem, stajnią, wozownią, pawilonami ogrodowymi, studniami i domem ogrodnika. W XIX stuleciu i na początku XX zespół był własnością carów rosyjskich. Pałac nie jest typowym obiektem muzealnym – siedzibę mają tutaj władze Akademii Medycznej
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B., Ania T., Gabrysia T., Michalinka T.

Zamek w Rzucewie

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Rzucewo
Słów kilka: Neogotycki pałac w Rzucewie został zbudowany w latach 1840-45 dla rodu von Below według projektu Augusta Stulera. Budowlę wzniesiono w stylu Tudorów, w formie zamku z dwiema wieżami, wysoką, kwadratową z prawej strony i przysadzistą, ośmiokątną w lewym narożniku. Nad głównym wejściem znajduje się arkadowy, ostrołukowy portyk na którym umieszczono herby fundatorów, Belowów i Keyserlingków, oraz datę ukończenia budowy 1845 rok. Po II wojnie światowej do 1975 roku w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze. W 1998 roku otworzono tu hotel “Zamek Jan III Sobieski”.
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B.

Fokarium na Helu

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, powiat pucki, miasto Hel, południowo – wschodni kraniec Mierzei Helskiej, nad Zatoką Pucką
Słów kilka: Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego położone jest przy Bulwarze Nadmorskim. Fokarium składa się z kompleksu trzech basenów hodowlanych, kilku małych basenów-separatek (dla osobników młodych i chorych wymagających rehabilitacji) i budynku dydaktyczno-laboratoryjnego z salą seminaryjną i laboratoriami. Placówka prowadzi działalność naukową, której celem jest odtworzenie kolonii foki szarej w akwenie południowego Bałtyku.
Zwiedzali: Ania W., Grzegorz B., Kuba W., Dominika P.

Ośrodek Oporu Jastarnia

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Mierzeja Helska, Jastarnia
Słów kilka: Zespół fortyfikacji, mający na celu ochronę Rejonu Umocnionego Hel od strony lądu
Zwiedzali: Ania W., Grzegorz B., Dominika P., Jakub W.

Latarnia morska Jastarnia

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Mierzeja Helska, Jastarnia
Słów kilka: Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Rozewie, a Latarnią Morską Hel.
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B.

Wieża widokowa w Juracie

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Mierzeja Helska, Jurata
Słów kilka: Platforma widokowa, zlokalizowana na szczycie dawnej wieży ciśnień
Zwiedzali: Ania W., Grzegorz B.

Latarnia morska Rozewie

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Przylądek Rozewie, Rozewie
Słów kilka: Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Stilo, a Latarnią Morską Jastarnia. Ma największy zasięg nominalny ze wszystkich latarni polskiego wybrzeża.
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B.

Latarnia morska Sopot

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, miasto Sopot
Słów kilka: Obiekt nawigacyjny na polskim wybrzeżu Bałtyku. Od czasu zmniejszenia zasięgu świetlnego do 7 Mm, według obowiązujących kryteriów w tym zakresie, nie jest już formalnie latarnią morską, ale dalej jest tak nazywaną.
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B.

Molo w Gdyni Orłowie

Lokalizacja: Polska północna, województwo pomorskie, Gdynia, Orłowo
Słów kilka: Drewniane molo znajdujące się w nadmorskiej, południowej dzielnicy Gdyni. Pierwsze molo w Orłowie wybudowano w 1934, miało 430 metrów długości i było przystosowane do cumowania statków białej floty. Zimą 1949 potężny sztorm zdewastował ponad połowę konstrukcji. W 1953 odremontowano pozostałą część mola. Obecne ma ono 180 m.
Podziwiali: Ania W., Grzegorz B.