W Dolinie Młynickiej i Furkotnej. Przez Bystrą Ławkę..

Po Polskim Grzebieniu i Małej Wysokiej przyszedł czas na kolejną jednodniową wycieczkę w Słowackich Tatrach. Tym razem ruszyliśmy z kempingu do Sczczyrbskiego Plesa by wyjść na szlak z Doliny Młynickiej przez Bystrą Ławkę do Doliny Furkotnej. Prowadzi nas cały czas żółty szlak koloru żółtego, wyznaczony tu od 1993 roki. Dawniej szlak prowadził przez sąsiednią przełęcz, położony ok. 200 m na północ Bystry Przechód (2314 m).  

Szlak wiedzie początkowo przez sosnowy lasy, potem las ustępuje kosówce i koczymy już cały czas z otwartym widokiem na tatrzańskie granie. Pierwszy postój robimy przy Wodospadzie Skok.  Nazwa wodospadu pochodzi od słowa skok, które w języku słowackim i w gwarze podhalańskiej oznacza wodospad, w językach południowosłowiańskich próg skalny, uskok, spiętrzenie. Znajduje się on na wysokim progu skalnym przegradzającym środkową część tej doliny. Ma wysokość około 25 m. Przy dużej wodzie na górnej krawędzi progu wodospad załamuje się, wyrzucając do przodu wodny prysznic (od tego właśnie pochodzi niemiecka nazwa tego wodospadu Schleierwasserfall). Wodospad najbardziej efektowny jest na początku lata tatrzańskiego, czyli w czerwcu, wyrzuca on wówczas średnio 880 litrów wody na sekundę. Ilość spływającej nim wody jest bardzo zmienna, w marcu na przykład jest to zaledwie 54 l/s. Przerażające wrażenie wywierał wodospad podczas wielkiej powodzi w 1958, gdy spływało nim ok. 30 tys. litrów wody na sekund, a woda ta toczyła duże kamienie.

Po krótkim odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Pokonujemy stromy próg skalny, gdzie miejsca najbardziej eksponowane zabezpieczone są łańcuchami. Wspinamy się dalej w kierunku Bystrej Ławki mijając po drodze kolejne progi skalne z jeziorami.

Kolejny odpoczynek robimy przy Capim Stawie, w dole widzimy też Niżny Kozi Staw.

Teraz ostro w górę wspinaczka już na samą przełęcz. Za sobą zostawiamy kamienistą ścieżkę.

W końcu dochodzimy na Bystrą Ławkę. Przełęcz ta położona jest na wysokości około 2300 m npm i jest najniższym punktem grani między Furkotem a Wielkim Soliskiem. Z przełęczy mamy piękny widok na Wielki Staw Furkotny.

Z Bystrej ławki schodzimy do Schroniska pod Solskiem, gdzie odpoczywamy. Stąd mało ambitnie, lecz kuszeni i zmęczeni zjeżdżamy kolejką linową w dół do Szzczyrbskiego Plesa.