Ścieżkami Janosika na Velky Rozsutec

Velky Rozsutec to jeden z najwyższych i niewątpliwie najbardziej charakterystyczny szczyt Małej Fatry. Nieraz podziwialiśmy jego majestatyczny szczyt pojawiający się w oddali kiedy wędrowalismy grzebietami Beskidu Żywieckiego. Będąc zatem w Małej Fatrze, był to punkt obowiązkowy na naszej liście. 

Z kampingu w Kamencach udaliśmy się z samego rana do Stafanovej, skąd żółtym szlakiem przeszliśmy do Podziar, dalej do Hornych Dier i Pod Tanecnicou. Pierwsza część szlaku zaskoczyła nas swą trudnością. Oczywiście pozytywnie.Drabiny, wodospady…

Dalej szlakiem niebieskim kontunuujemy do  Sedlo Medzirozsutse. Niestety pogoda płata figla i im bliżej Rozsutca jesteśmy, tym bardziej on zasłania się chmurami. Wspinamy się coraz wyżej, tak że w końcu widzimy wierzchołek i charakterystyczny krzyż na szczycie Rozsutca.

Na szczycie delektujemy się przygotowanym wcześniej posiłkiem. Niestety jest tu też grupa rodaków, zachowująca się łagodnie mówiąc dość nieładnie. Zbulwersowani schodzimy czerwonym szlakiem w dół. Po drodze piękne widoki na dolinę i Sedlo Medziholie.

Na polanie robimy kolejny odpoczynek. W tle szczyt z którego właśnie zeszliśmy. Velky Rozsutec. Po krótkiej przerwie podążamy dalej do Stefanovej.