Grzbietem – na Chleb i Południowy Gruń

Dotarliśmy do Terchovej i postanowiliśmy zapoznać się z okolicą. Pomyśleliśmy że podjedziemy pod stację kolejki inowej na Chleb, do Vratnej. Stamtąd kolejeczką w górę, popodziwiać widoki Małej Fatry i stamtąd w dół. Ruszyliśmy i w niewielką chwilę byliśmy już we Vratnej. Pogoda dopisywała, bezchmurne niebo, przyjemna temperatura. Śmignęliśmy kolejką w górę. Widoki na Małą Fatrę imponujące. Postanowiliśmy, że jednak nie będziemy zjeżdżać w dół, a zamiast tego zrobimy szybki spacer grzbietem, na Chleb, sam wierzchołek i na Poludňový Grúň

Poludňový Grúň ma 1460 m wysokości. Szczyt leży w głównym grzbiecie Małej Fatry, wybrzuszającym się tu w kierunku północno-zachodnim i wznosi się nad trzema dolinami: Nova dolina, Stara dolina, będąca odnogą doliny Vratnej, i Sutovska dolina. Podążamy czerwonym szlakiem przez bezleśne grzbiety. Nasze oczy cieszy panorama Małej Fatry.

W oddali zaznacza się charakterystyczny kształt Wielkiego Rozsutca, to cel kolejnej naszej wycieczki. Zmierzamy powoli mijając kolejne grzbiety, i w końcu schodząc w dół, w kierunku parkingu. Powoli zapada zmrok, a ostatni kilometr powolutku, już po ciemku, idziemy ciemym lasem, trochę po omacku. Piękna wycieczka.