Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim

Po odwiedzinach Ani i Jasia wraz z dziewczynkami w Białymstoku szykowała się przed nami dość długa droga. Może kilometrów niezbyt to dużo, bo gdyby jechać autostradą której nie ma nawet w planach to po 3 godzinach bylibyśmy w Gdańsku.. no ale mazursko – warmińskie drogi są bardzo kręte, a śmieszne tablice z napisem “Uwaga drzewa w skrajni jezdni” nikogo nie dziwią. Droga więc bardzo się dłużyła, i w miejscu gdzie zobaczyliśmy napis “Lidzbark Warmiński” postanowiliśmy zrobić sobie odpoczynek. Przechadzając się po miasteczku i oglądając piękny zamek rozprostowywaliśmy kości.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim powstał już w XIV wieku – budowano go w latach 1350-1401. Rok przed rozpoczęciem budowy z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego przeniesiono siedzibę biskupów warmińskich. Wybudowany w widłach rzek Łyny i Symsarny zamek chroniony był dodatkowo murami obwodowymi i fosami od południa i wschodu Dojazd do zamku z miasta odbywał się przez Bramę Młyńską po moście przez Łynę do jakby północnego przedzamcza, gdzie umiejscowiony był młyn wodny. Dalej przejechać trzeba było wzdłuż zachodniej strony zamku przez kilka bram do przedzamcza od strony południowej. Przedzamcze to od zamku właściwego oddzielone było suchą fosą. Po przejechaniu mostu na wymienionej fosie można było się dostać na dziedziniec zamkowy przez bramę usytuowaną w centralnej części skrzydła południowego.

Duże wrażenie zrobił na nas dziedziniec zamkowy, którego krużganki przypominają dziedziniec Królewskiego Zamku na Wawelu.