Szlakiem Strugi 7 Jezior na rowerze

Lato było fantastyczne, pogoda dopisywała. Na weekend wybraliśmy się w Bory Tucholskie, do Małych Swornegaci. W planie leżakowanie, kąpiele w jeziorze, oczywiście spanie pod namiotem. Grzegorz i ja zabaliśmy też rowery, chcąc jeden dzieć spędzić na siodełku. Zaplanowaliśmy trasę z Małych Swornegaci szlakiem Brdy pod Dąb Bartuś, stamtąd do Bachorze, koło Jeziora Jeleń, z powrotem pod Dąb Bartuś Szlak iem Strugi 7 Jezior i powrót do Małych.

Poranek powitał nas przepiękną bezchmurną pogodą. Czuć było, że dzień będzie piękny i upalny. Jezioro Charzykowskie dawało świeże powietrze.

Postanowiliśmy ruszyć z samego rana, by nie pedałować w największym upale. Szlak na wstępie przywitał nas sporą ilością suchego piachu, w których rowery jakże pięknie grząsły. Tu wjeżdżamy na teren Parku Narodowego Borów Tucholskich. Park ten jest jednym z 23 narodowych parków Polski. Utorzony został w 1996r., a powierzchnia leśna parku obejmuje jedynie 1,9% całkowitej powierzchni leśnejBorów Tucholskich. W obrębie parku znajduje się 21 jezior, z których największe i najgłębsze to Jezioro Ostrowite. Siedem z nich jest ze sobą połączone i tworzy ciąg nazwany Strugą Siedmiu Jezior, stanowiący niewielką rzekę o długości 13,9 km. Stąd też nazwę bierze szlak, którym dziś jedziemy, Szlak Strugi Siedmiu Jezior.

Początkowo jednak, poruszamy się krótkim odcinkiem Szlaku rzeki Brdy. 

Szlakiem tym dojeżdżamy pod znany pomnik przyrody Dąb Bartuś. Jest to najbardziej znane i zarazem najstarsze drzewo pomnikowe Parku – jego wiek szacuje się na około 600 lat. Bartuś ma wysokość 25 m i obwód 6,7 m. Wewnątrz pnia występuje obszerna dziupla. Korona drzewa została mocno zredukowana. Imię drzewa z pewnością nawiązuje do najbardziej znanego polskiego dębu – Bartka z leśnictwa Bartków (woj. świętokrzyskie). Bartuś rośnie w miejscu dość wilgotnym jak na Bory Tucholskie, bo w pobliżu malowniczej Strugi Siedmiu Jezior wypływającej blisko dębu z Jeziora Płęsno. Dlatego pień i konary w wielu miejscach porasta gruby kożuch mchów (http://pomniki-przyrody.blogspot.no/2013/03/dab-bartus-w-parku-narodowym-bory.html). 

Spod Bartusia ruszamy ju na Szlak Strugi Siedmiu Jezior. Ścieżka wciąż piaszczysta, las chłocdi i daje cień.

Wkrótce dojeżdżamy do miesjcowości Bachorze, nad inny brzeg Jeziora Charzykowskiego. Jezioro jest przepływowym jezioem rynnowym i łączy się na północy, poprzez przepływającą Brdę z akwenem jeziora Karsińskiego. W okresie międzywojennym Jezioro Charzykowskie było największym jeziorem Polski zachodniej, a Charzykowy głównym ośrodkiem żeglarskim i bojerowym. Oczywiście w naszym ekwipunku znajdują się stroje kąpielowe i ręczniki. Chłodzimy się w wodzie, i wcale nie jesteśmy ochoczo nastawieni do dalszej drogi.

Samo się jednak nie pojedzie. Po przerwie wsaday z powrotem na rowery. Szlak po jaimś czasie prowadzi nas w przepiękne lasy, mijamy urocze jeziora. Jednym z nich jest Jezioro Jeleń. Jezioro Jeleń jest bardzo czystym jeziorem. Zaliczane jest do jezior lobeliowych. Lobelia i poryblin rośnie tu dość licznie, występuje moczarka i rogatek, z ryb spotkać można szczupaka, węgorza, okonie i płocie.

Robimy krótką przerwę nad jeziorem i dalej podążamy szlakiem. Dojeżdżamy ponownie pod Bartusia i wracamy na pole namiotowe w Małych Swornegaciach.