Oblężenie Malborka 2008

Na Oblężenie Malborka mieliśmy jechać w trójkę – Grzegorz, mój brat Paweł, przebywający u nas na wakacjach, i ja. Ostatecznie jednak na inscenizację bitwy wybrali się tylko faceci, czego później, oglądając zdjęcia żałowałam. Do Malborka chłopcy dotarli pociągiem, specjalnie na tą imprezą podstawionym parowozem.

* * *

Sama impreza – Oblężenie Malborka nawiązuje do faktów historycznych związanych z obleganiem zamku przez wojska polsko – litewskie w 1410 roku, które po wygranej bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku, przyciągnęły pod malborski zamek i pozostały tu przez ok. dwa miesiące. Królowi polskiemu Władysławowi Jagielle i księciu Witoldowi nie udało się jednak go zdobyć. W polskie ręce został sprzedany dopiero czterdzieści lat później za panowania króla Kazimierza Jagiellończyka.

* * *

Inscenizacja organizowana jest Od ośmiu lat. Zamek i miasto oblegane są przez rycerzy, którzy licznie zjeżdżają się do grodu nad Nogatem oraz przez turystów, którzy chcą dotknąć żywej historii. Wszyscy goście i mieszkańcy Malborka mogą zapoznać się z historią polskiego średniowiecza w sposób lekki, łatwy i przyjemny.Co roku na murach malborskiej twierdzy pojawiają się Krzyżacy, którzy pobici pod Grunwaldem próbują obronić zamek, a zwycięskie wojska króla Jagiełły próbują zamek zdobyć.

* * *