Pałac Chanów krymskich w Bakczysaraju

Do Bakczysaraju schodzimy wpros od Czufut Kale. Miasto, znane nam Polakom głównie za sprawą Mickiewicza było w przeszłości stolicą Chanatu Krymskiego. Do dziś zachował się tu jeden z trzech muzułmańskich kompleksów pałacowych w Europie – pałac chanów krymskich, w którym znajduje się najważniejszy na Krymie meczet – Wielki Meczet Chan-Dżami.

* * *

Ja i Grzegorz postanawiamy tym razem nie zwiedzać pałacu w środku, a jedynie pokręcić się po ogrodach, z uwagi na to, że oglądaliśmy ten piękny zabytek 2 lata wcześniej, podczas wycieczki po praktykach kartograficznych. W tym czasie plączemy się po tym małym, ale czarującym miasteczku, a na targu zakupujemy tatarskie czapeczki i słodką bułkę Bałaklawę.

* * *

Ciekawy jest nasz powrót na bazę do Trudolóbowki. Bus, który miał nas zawieść do wioski zatrzymuje się jakieś 15 km przed nią i kierowca oznajmia, że jedzie prosto, a nie skręca tam gdzie miał jechać. Cóż. Z uwagi na brak jakiegokolwiek innego transportu przychodzi nam po asfalcie dreptać z buta. Przez ten miły okres czasu ja i Bębenek uczymy się liczyć do 10 po rosyjsku. Droga się dłużyła, ale nie było tak źle. A napotkani miejscowi, cały czas powtarzali, że do Trudolubowki już niedaleko.