Jaskółcze Gniazdo

Jaskółcze Gniazdo (czyli rosyjskie “Ласточкино гнездо”) to jeden z najciekawszych pomników architektury na Krymie położony na skale Aj-Todor w miejscowości Gaspra koło Jałty.

Zamek został zaprojektowany i zbudowany w 1912 r. w stylu neogotyckim przez architekta A. Szerwuda na zamówienie bakijskiego przemysłowca naftowego barona Sztiejngelja.
Przeznaczenie budynku – willa, pierwotna nazwa -“Zamek miłości”. W 1914 r. dom został sprzedany właścicielowi willi “Perła”. W początku 1914 r. otwarto tutaj restaurację “Jaskółcze gniazdo”. Po rewolucji październikowej w 1917 r. w budynku rozlokowano bazy turystyczne, potem bibliotekę sanatoryjną “Perła”.Podczas wielkiego trzęsienia ziemi w 1927 r. dostęp do zamku został odcięty, zawaliła się część skały, a także dekoracyjne blanki i szpice budowli. W latach 1968-1971 wg projektu jałtańskiego oddziału instytutu “Giprograg” były prowadzone prace renowacyjne. Obecnie wewnątrz znajduje się kawiarnia.

Po okrążeniu zamku dookoła i wykonaniu przez każdego standardowych zdjęć zamku oraz otoczenia – widoku na Morze Czarne ze wznoszącym się ponad Ajudahem powróciliśmy do busa, gdzie okazało się że jednej z uczestniczek naszej wyprawy zaginęły wszyskie lekarstwa. Sytuacja była na tyle poważna, że były to stale przyjmowane leki, bez których trudno byłoby normalnie funkcjonować. Na szczęści po wielkich poszukiwaniach wszystkich okolicznych terenów, łącznie z koszami na śmieci itp. wszystko ładnie zapakowane do czarnego plastkikowego worka się znalazło a łzy szczęścia nie miały granic…

* * *